BLOG

Home | Blog | | Czym różni się spadek od darowizny?
  • Maj 23, 2017
  • By
  • Comments 0

Czym różni się spadek od darowizny?

Darowizna i spadek to pojęcia, które z pewnością każdy dorosły Polak niejednokrotnie słyszał. Ale tak naprawdę nie wiemy, czy na przykład mieszkanie/dom lepiej jest podarować czy zapisać w testamencie. Jakie są różnice? Jakie konsekwencje prawne niesie każde z tych rozwiązań?

Darowizna – na czym to polega?

O darowiźnie mówimy wówczas, gdy majątek wybranej osobie zostaje oddany przez osobę, która jeszcze żyje. Cechą darowizny jest więc to, że zaczyna ona działać natychmiast. Majątek, który zostanie oddany wyznaczonej osobie, natychmiast przechodzi na jej własność. Akt darowizny może zostać sporządzony z zachowaniem własnego prawa do lokalu – w takiej sytuacji rodzice albo dziadkowie mają prawo dożywotnio mieszkać w domu/mieszkaniu w zamian za opiekę. Osoby obdarowane nie mają prawa wyrzucić rodzica czy babci z mieszkania czy domu.


Czym jest spadek?

Dysponowanie majątkiem przekazanym w testamencie, a więc jako spadek, zaczyna obowiązywać dopiero po śmierci testatora. Po śmierci spadkodawcy następuje otwarcie spadku z tą chwilą spadkobierca ma prawo zarządzać elementami składającymi się na majątek, na przykład mieszkaniem czy inną nieruchomością. Osoba, która została powołana do spadku w terminie do pół roku od otwarcia testamentu, ma prawo go odrzucić. Warto o tym pamiętać, gdyż spadkobiercy dziedziczą nie tylko majątek, ale także ewentualne długi, które pozostawił testator.


Czy darowizna wchodzi do masy spadkowej?

Mówiąc o dziedziczeniu, koniecznie trzeba wspomnieć o dziedziczeniu testamentowym i ustawowym. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, dziedziczenie testamentowe ma pierwszeństwo przed ustawowym. Jednak osób, które w naszym kraju sporządzają testament nie jest zbyt wiele. Najczęściej więc mówimy o dziedziczeniu ustawowym. Warto zatem wiedzieć, że wszelkie darowizny uczynione za życia spadkodawcy w przypadku dziedziczenia ustawowego zostaną zaliczone do masy spadkowej. Nie ma tutaj znaczenia, czy były to darowizny dla członków najbliższej rodziny czy dla osób spoza niej. W przypadku darowizn dla osób obcych w skład masy spadkowej zostaną zaliczone tylko te darowizny, które zostały udzielone do 10 lat wstecz w przypadku osób uprawnionych do spadku, zostaną wliczone wszystkie darowizny. Wartość darowizny zostanie wliczona do wartości, jaką ma pozostały majątek. Wyceniony w ten sposób spadek zostanie następnie podzielony między spadkobierców. Osoba, czy też osoby, które otrzymały wcześniej

darowizny, dostaną mniej – ich udział w spadku zostanie pomniejszony właśnie o wartość darowizn.

Warto pamiętać, że zarówno składniki majątku przekazane jako darowizna, jak również otrzymane w spadku, należy zgłosić do Urzędu Skarbowego.

Specjalistów od prawa spadkowego znajdziecie w naszej kancelarii, szczegóły pod linkiem: http://kazarenadwokat.pl/zakres-uslug

Comments (0)

There is no comment yet.

Add a Comment