Jak wyliczyć wysokość alimentów?

 

Kwestia wysokości alimentów bywa sprawą sporną. Często zdarza się, że strony mają sprzeczne interesy - jednej zależy na tym, by kwota była jak najniższa, drugiej - wprost przeciwnie. Czy istnieje złoty środek? W przypadku alimentów nie można mówić o przeciętnej kwocie dopasowanej do wieku dziecka, wszystko bowiem zależy od sytuacji danej rodziny.

Ustalając wysokość alimentów należy brać pod uwagę dwie rzeczy - sumę, którą jest w stanie zarobić płacący alimenty (to ważne - nie chodzi o rzeczywiste zarobki, tylko zarobki zgodne z wykształceniem i możliwościami!) oraz potrzeby dziecka. W internecie trafić można na przeróżne, wielostopniowe kalkulatory, ale nie ma sensu wypełniać ich i składać w sądzie - są zbyt szczegółowe i za długie.

Przyda się za to ogólne zestawienie uwzględniające (w zależności od wieku dziecka) m.in wyżywienie, zajęcia dodatkowe, ubrania, koszty mieszkaniowe. Wszystkie koszty jednorazowe dzielimy przez 12 (liczba miesięcy) i uwzględniamy jako kwotę miesięczną. Nie ma potrzeby udowadniać kosztów oczywistych, przedstawiając np. paragon za chleb czy jajka. Ważne za to, by udowodnić koszty nadzwyczajne, np. kwotę czesnego w niepublicznej szkole itp. Koszty utrzymania dziecka nie dzielą się na dwa - obowiązek alimentacyjny realizuje się również poprzez opiekę, dlatego rodzic, który nie mieszka z dzieckiem na co dzień, powinien łożyć więcej.