BLOG

Home | Blog | Bez kategorii | Kiedy spowodowanie wypadku drogowego jest przestępstwem?
  • Październik 7, 2019
  • By
  • Comments 0

Prowadzenie auta zawsze wiąże się z ryzykiem spowodowania wypadku. Każdy, kto decyduje się wsiąść za kółko, musi się z tym liczyć. Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że wypadek drogowy może zostać zakwalifikowany jako przestępstwo, za które zostaniemy pociągnięci do poważnej odpowiedzialności. Pojawia się w związku z tym pytanie, kiedy spowodowanie wypadku drogowego jest przestępstwem.

Przestępstwo czy nie?

Jeśli doszło do stłuczki, która nie była związana z zagrożeniem czyjegoś zdrowia bądź życia, zdarzenie to nie zostaje zakwalifikowane jako przestępstwo. W praktyce oznacza to tyle, że na kierowcę najczęściej zostanie nałożony jedynie mandat karny i punkty karne. Sprawa nie musi nawet trafić do sądu. Wystarczy uznać swoją winę i przyjąć karę.
Kiedy jednak na skutek zdarzenia drogowego ktoś doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, który trwał dłużej niż siedem dni bądź poniósł śmierć, sytuacja mocno się komplikuje. Taki czyn jest bowiem uważany za przestępstwo. A to wiąże się ze zdecydowanie większą odpowiedzialnością.

Jakie kary grożą kierowcy, kiedy wypadek uznano za przestępstwo?

Kwestie te reguluje artykuł 177 Kodeksu karnego. Według niego kierowca, który spowodował wypadek komunikacyjny – zarówno w sposób umyślny, jak i nieumyślny – musi liczyć się z karą pozbawienia wolności do lat 3. Kiedy na skutek wypadku ktoś doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu bądź poniósł śmierć, kara, jaka może zostać nałożona przez sąd, waha się od 6 miesięcy do nawet 8 lat.

Co, kiedy poszkodowanym jest osoba najbliższa?

To dość mocno zmienia sytuację. Wówczas sprawca wypadku będzie ścigany tylko wtedy, kiedy osoba taka złożyła wniosek o jej ukaranie. Jeśli taki wniosek się nie pojawi, nie należy obawiać się konsekwencji.

Wypadek spowodowany pod wpływem alkoholu

To sytuacja szczególna. W tym wypadku zastosowanie ma artykuł 178 Kodeksu karnego. Już za samo prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości grozi nam kara. Może to być grzywna, ograniczenie wolności, a także jej pozbawienie do 2 lat. Kiedy jednak w stanie nietrzeźwości kierowca spowoduje wypadek, w którym ktoś poniesie śmierć, kara wyraźnie się zaostrza. W takim przypadku sąd może orzec karę nawet 12 lat pozbawienia wolności.

Spowodowanie wypadku komunikacyjnego to ogromny stres. Trzeba pamiętać, że wiąże się nie tylko z wielkimi emocjami, ale także ryzykiem poważnej odpowiedzialności karnej. Dlatego wyjeżdżając na drogę, zawsze należy zachować szczególną ostrożność, pamiętając jednocześnie, że w ruchu drogowym nigdy nie jesteśmy sami. W razie potrzeby pomoc prawną można uzyskać w naszej kancelarii – http://kazarenadwokat.pl/zakres-uslug/.

Tags:

,