W czym pomaga adwokat?

 

Głównym zadaniem adwokata jest pomaganie ludziom, zwłaszcza, że jest to jedyny zawód, który został oficjalnie mianowany tym, który współdziała na rzecz ochrony praw i wolności.

Na co dzień adwokat, potocznie nazywany też mecenasem, pomaga swoim klientom w takich sprawach jak na przykład udzielanie porad prawnych, przygotowywanie dla nich specjalistycznych opinii prawnych, reprezentacja przed sądami i różnego rodzaju urzędami. Bardzo często czynnie uczestniczy on także w procesie przygotowywania projektów umów, a także w ich końcowym opracowywaniu. Z pomocy adwokackiej licznie korzystają ludzie borykający się z problemami i zagadnieniami pochodzącymi z zakresu prawna cywilnego, karnego i rodzinnego. Mowa tu przede wszystkim o alimentach, rozwodach, przyznaniu praw do opieki nad dziećmi, czy o sprawach komorniczych i własnościowych. Adwokat może jednak pomagać również aplikantom, głównie poprzez udzielanie porad i praktycznych wskazówek, które na początku kariery są nieocenionym wparciem.

Należy zaznaczyć, że tytuł adwokata może posiadać jedynie ta osoba, która została wpisana na specjalną listę adwokatów, co zostało z kolei uczynione przez powołaną do tego celu okręgową radę adwokacką.